کد خبر:83542 تاریخ انتشار : 1396/6/27-9:38:49
هدف ما دست گیری است؛
توصیه های خیرخواهانه به شورای شهر و شهردار منتخب بوشهر
انتخاب مجدد غلامعلی میگلی نژاد به عنوان شهردار بوشهر بهانه ای شد تا ما دوباره در این فرصت به عنوان یک شهروند که دغدغه آبادانی هرچه بیشتر دیارمان را داریم نکات و پیشنهاداتی خیرخواهانه و صادقانه به عرض شهردار و اعضای جدید شورای شهر برسانیم.
لینک کوتاه http://boushehr.bso.ir/id/83542
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از بوشهر، امروزه نقش شهرداری ها نسبت به گذشته بسیار چشمگیرتر و ارزشمندتر و غیر قابل انکار شده است و شهرداری ها در توسعه همه جانبه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی شهرها نقش حیاتی ایفا می کنند و مسلماً شهرهایی که از نعمت شهرداران کاردان و دانش محور برخوردارند، فرصت های بیشتری را برای توسعه و رفاه فردی و اجتماعی شهروندان خود به وجود می آورند.

یکی از دلایل اصلی موفقیت و نیل به اهداف بلند در همه مجموعه ها و به ویژه در شهرداری ها نقد منصفانه و استفاده از نظر کارشناسان آگاه و دلسوز است و اگر افراد و سازمان ها در محک ارزشمند نقد منصفانه قرار نگیرند هرگز گامی موثر برای پیشرفت و تعالی مجموعه و جامعه بر نخواهند داشت، مساله ای که ما بعضی مواقع در استان خود شاهد بوده و البته نتیجه آن را هم دیده ام.

گرچه ممکن است بعضی مواقع نظرات منتقدان و کارشناسان و مشاوران باب طبع نباشد ولی این نقدها و نظرات حکم همان تجویزهای پزشکان حاذق را دارد که با داروی تلخ سعی در شیرینی حیات و سلامت روحی و روانی فرد دارند، پس فرد مدیری که در راس امور یک سازمان بزرگ همچون شهرداری قرار می گیرد باید وظیفه خود بداند که از رای افراد دلسوز دانشگاهی و مشاوران زبده در مسائل مربوط به حوزه عملکردی خود بهره بگیرد و آفت های مجموعه و منطقه تحت نظرش را با چندین چشم بینا مشاهده نماید و در جهت رفع آنها گام بردارد.

باید پذیرفت که علی رغم تلاش های فراوان شهرداران و شوراهای اسلامی در دوره های گذشته که در جای خود قابل تقدیر است شهر بوشهر هنوز به جایگاه واقعی خود در کشور قرار نگرفته است و به دلیل عدم استفاده از توان عظیم متخصصان و مشاوران شایسته، در برنامه جامع شهری و نیز در حوزه زیرساختی پیشرفت قابل ملاحظه ای نداشته است و در پاره ای موارد آنقدر شهرداران بوشهر گرفتار مسائل حاشیه ای و ضد و بندهای سیاسی شده اند که فرصتی برای خدمت برای آنها باقی نمانده است و این عدم توجه به ماموریت اصلی نتیجه ای جز عقب ماندگی شهر در حوزه های اساسی نداشته است و ضرر اصلی را مردم صبور شهر متقبل شده اند.

 انتخاب مجدد غلامعلی میگلی نژاد به عنوان شهردار بوشهر بهانه ای شد تا ما دوباره در این فرصت به عنوان یک شهروند که دغدغه آبادانی هرچه بیشتر دیارمان را داریم نکات و پیشنهاداتی خیرخواهانه و صادقانه به عرض شهردار و اعضای جدید شورای شهر برسانیم و امیدواریم این بار مورد توجه قرار گیرد و گره گشای بخشی هرچند اندک از نابسامانی های شهرمان باشد.

* پرهیز از رفتارهای واکنشی، ناگهانی و هیجانی، چه در فضای رسانه ای استان و چه در مسایل و امور مربوط به شهر در سطح جامعه و استفاده از خرد جمعی و رجوع کردن به اتاق فکر فعال. توصیه امیرالمومنین علی (ع) است که فرمود: مَن إستَبَد بِرایِهِ هَلَکَ وَ مَن شاوَرَ ورالرِّجالَ شارَکها فِی عُقُولِها؛  هرکس بر فکر و رای خود استبداد ورزید هلاک شد و کسی که با دیگران مشورت کرد در فکر و عقل آنها شریک گردید.(نهج البلاغه، حکمت ۱۶۱).

موضع گیری شما باید بر اساس فکر و تدبیر باشد، نه اینکه علاقه مفرط به مطرح شدن و بر سر زبان ها افتادن شما را به پرتگاه سقوط از اذهان مردم بکشاند، فی البداهه تصمیم گرفتن شما را از تدبیر در امور باز می دارد و رفته رفته باعث می شود که شما به جای تعریف پروژه ها و عملکرد به تعریف خود روی آورید که این مورد را متاسفانه در برخی از مدیران استان ما شاهد هستیم، در حالی که وظیفه اصلی شهرداری و شورای اسلامی تخصصی عمل کردن در همه موراد است.

* توجه و اهتمام به شایسته سالاری و علم محوری افراد زیردست. امروزه مدیرانی موفق هستند که دانایی محور هستند و در انتصابات خود بدون در نظر گرفتن سلایق سیاسی و حزبی خود، توجه ویژه به توانایی فرد دارند.

توسعه و پیشرفت حاصل نمی شود مگر با بهره گیری از سرمایه عظیم انسانی متخصص و دلسوز که دل در گرو آبادانی هر چه بیشتر سرزمین آبا و اجدادی خود دارند. بنابراین می طلبد که جناب شهردار با همفکری تام با شورای اسلامی شهر، افرادی را برای مسئولیت ها انتخاب نماید که علاوه بر تجربه و کارایی دارای تخصص و علم به شناخت شهر باشد تا از این طریق به آرمان ها و اهداف مورد نظر دست یابد.

* مورد بعد که بیان آن را ضروری می دانیم ترجیح دادن منافع شهر و مردم بر منافع شخصی، گروهی، حزبی و طایفه ای است، چرا که بسیاری از افراد بوده اند که در کنار شعارهای خدمت به مردم خیانت هایی را به این مردم روا داشته اند که آثار آن را مردم در جای جای این شهر مشاهده می کنند. نگاه باید علمی و توسعه محور باشد تا همه مردم شهر از برکات این نظام مقدس بهره مند شوند.

شهرداری شهر بوشهر باید جای خدمت صادقانه به مردم باشد و نباید از آن به عنوان سکو و یا پله استفاده کرد. متاسفانه برخی از افراد از مسئولین از جایگاه و منصبی که دارند یا داشته اند در جهت رسیدن به مقاصد سیاسی خود استفاده کرده اند که کاری خلاف اخلاق و زیبنده یک مدیر متعهد نیست، باید توجه داشته باشید که بدخواهان شما را به وادی هایی که خودشان می خواهند نکشانند که سرانجام آن افتادن از چشم و قلب مردم است.

* همانگونه که همه اعضای شورای شهر با اتفاق نظر شما را به عنوان شهردار آینده این بندر پرافتخار انتخاب نمودند انتظار هم می رود که شما با تعامل سازنده و همفکری با اعضای شورا تا آخرین لحظه خدمت این ارتباط دوسویه را حفظ کنید، که در غیر این صورت هر روز مردم باید شاهد غوغاسالاری برخی رسانه ها در دامن زدن به اختلافات و فاصله گرفتن شما از مسئولیت اصلی تان باشند.

به این نکته باید واقف بود که کار شما خیلی سخت و پیچیده است و اعضای شورای شهر با علم به آن شما را برای این مسئولیت انتخاب نموده اند و انتظار می رود که با سعه صدر و بهره گیری از افراد کارآمد گامی اساسی در رشد و توسعه شهر بوشهر بردارید، چرا که شهر بوشهر دیگر جای آزمون و خطا نیست.

یکی از ملاک هایی را که قطعاً شورای شهر برای انتخاب شما در نظر گرفته است تجربه کاری شما و کارناماه درخشان شما در دوره قبل بوده است و همین انتظار از شما نیز می رود که به تجربه افراد توجه ویژه معطوف دارید. امام علی(ع) در این باره می فرمایند: وَ تَوَخَّ مِنهم اهلﹶ ﺍﻠﺘﺠﺭِﺒﺔوالحیاءِ؛  و از میان آنها افرادی که با تجربه و پاکترند را برگزین.

با داشتن برنامه های دقیق کوتاه مدت و بلند مدت باید اهداف و آینده شهرداری بوشهر را به گونه ای ترسیم کنید که بوشهر جایگاه اصلی خود را در کشور بدست آورد، البته که باید برنامه ای که به شورا ارائه می دهید علاوه بر دقیق و جامع بودن مبتنی بر علم آمار و بر اساس اصول علمی توسعه شهری و قابلیت اجرا داشته باشد، چرا که برنامه ریزی و داشتن هدف مشخص از اصول اولیه کار هر نهاد و سازمانی است.

مردم و اعضای شورای شهر از شهردار انتظار شخصیتی متین، آرام، جا افتاده و دلسوز را دارند که پرداختن کارهای بزرگ در شان مردم و اطلاع رسانی شایسته و منظم از انجام پروژه های بر زمین مانده را بر کارهای سبک، سطحی و عوام فریبانه ترجیح دهد.

* توصیه بعدی ما به شما استفاده از امکانات و توانمندی های همه سلایق و گروه های سیاسی که دل در گرو این آب و خاک دارند می باشد، ولی تا آنجا که ممکن است باید از ورود به مسایل سیاسی خودداری کنید مگر در موارد ضروری آن هم به حد ضرورت باشد.

مواضع تند سیاسی و استفاده از افراد تندرو قطعاً ضربات جبران ناپذیری را به پیکره شهر می زند و شما را از انجام امور محوله باز می دارد؛ چرا که اگر به سمت افراد تندرو رفتید و از آنها در مجموعه خود استفاده نمودید ناچار باید انتظار باج خواهی و سوء استفاده آنها را داشته باشید.

* بهره گیری گسترده از امکانات مرکز استان و رایزنی های متعدد برای استفاده از امکانات و استعدادهای کشور و استان های همسایه و نیز با رایزنی های قانونی و ارتباط گیری موثر با مدیران وزارت نفت و منطقه انرژی پارس جنوبی در راستای عمران و آبادانی شهر بوشهر گام بردارید.

در آخر باید گفت که موفقیت شما در شهرداری بندر بوشهر آرزوی ماست و امیدواریم با همکاری اعضای جدید شورای شهر، مسئولین دولتی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و با بهره گیری از خرد جمعی بتوانید رفاه فردی و اجتماعی مردم شریف این دیار را بیش از پیش به ارمغان آورید.

محمدامین حیدری


انتهای پیام /

 
 
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: